Målning, konst

Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss! 

Kan vi hjälpa dig på något sätt, har du synpunkter på vår verksamhet eller kanske goda idéer för samverkan?
Specialområden kursiverat.

Växel: 026-65 56 00
Reception: 026-65 56 35

E-post: lansmuseetgavleborg@xlm.se

Faktarum och arkiv: faktarum@xlm.se
Museibutiken: butiken@xlm.se
Bildbyrån: bildbyran@xlm.se
Samlingarna: samlingarna@xlm.se
Postadress:
Länsmuseet Gävleborg
Box 746, 801 28 Gävle

Gatuadress:
Södra Strandgatan 20, Gävle

Faktureringsadress:
Länsmuseet Gävleborg
Box 746
801 28 Gävle

Faktura via e-post skickas till: fakturaservice@xlm.se

Observera att 30 dagars betalningsvillkor gäller vid fakturering.


Organisationsnr 885000-7413
VAT-nr SE885000741301
Bankgiro 507-0503
IBAN SE41 8000 0810 3490 3944 7355
Bankens BIC SWEDSESS  

Övergripande museifrågor

Hans Öjmyr
Museichef
026-65 56 01
hans.ojmyr@xlm.se

Transporter / Leveranser

Jonas Ullberg
Museitekniker/utställningar
026-65 56 74
jonas.ullberg@xlm.se

Ekonomi

Victoria Svensson
Ekonom
026-65 56 79
victoria.svensson@xlm.se

Byggnadsvård / Arkeologi

Maria Björck
Avdelningschef Kulturmiljö/arkeolog
026-65 56 45
maria.bjorck@xlm.se
Stenålder, skogliga lämninga
Inga Blennå
Antikvarie/arkeolog (Hudiksvall)
026-65 56 73
inga.blenna@xlm.se
Stenålder, skogliga lämningar
Daniel Olsson
Byggnadsantikvarie (Ljusdal)
026-65 56 72
daniel.olsson@xlm.se
Kontaktperson för: Ovanåker, Ljusdal, Nordanstig, Hudiksvall, Bollnäs
Ulrika Olsson
Byggnadsantikvarie
026-65 56 34
ulrika.olsson@xlm.se
Kontaktperson för: Gävle, Ockelbo, Sandviken, Hofors, Söderhamn
Anders Altner
Antikvarie/arkeolog
026-65 56 11
anders.altner@xlm.se
Stadsarkeologi, ben, järnålder

Arkiv / Samlingar

Anki Börjeson
Avdelningschef
026-65 56 75
anki.borjeson@xlm.se
Föremålssamlingen, foto, textil, förvärv, bildsamling 
Anna Larsdotter
Antikvarie
026-65 56 36
anna.larsdotter@xlm.se
Textilier, föremålssamlingen
Sofia Hedén
Arkivarie
026-65 56 27
sofia.heden@xlm.se
Arkiv, bibliotek, faktarum
Jonas Westlund
Kommunikatör/mediaproducent
026-65 56 70
jonas.westlund@xlm.se

Konst / Pedagogik / Utställningar 

Ingela Broström
Avdelningschef publik verksamhet/byggnads­antikvarie
026-65 56 66
ingela.brostrom@xlm.se
Utställningar, konst, kulturhistoria, Hälsingegårdar, tapeter/väggmåleri
Ingela Jönsson
Intendent/konstpedagog
026-65 56 67
ingela.jonsson@xlm.se
Pedagogik, konst, barn- och ungdomsverksamhet, programverksamhet, utställningar
Ann Nilsén
Intendent/museipedagog
026-65 56 19
ann.nilsen@xlm.se
Konst, kulturhistoria, pedagogik, utställningar
Richard Schill
Intendent/kulturmiljöpedagog
026-65 56 76
richard.schill@xlm.se
Kulturmiljöpedagogik, barn- och ungdomsverksamhet, förhistoria
Kristina Lindkvist 
Konstintendent
026-65 56 03
kristina.lindkvist@xlm.se
Museets konstsamling, depositioner och utlån​

Butik / Kafé

Eva Österberg
Samordnare Kundservice
026-65 56 33
eva.osterberg@xlm.se
Museivärd, butik, café

Museets vänförening Gävle musei vänner

Per Mårsell 
Ordförande
070-554 59 23
per.marsell@gmail.com

Gästrike-Hälsinge Hembygdsförbund

Elisabeth Eriksson
Hembygdskonsulent
026-65 56 26
elisabeth.eriksson@xlm.se