I nytt perspektiv
En utställning av elever från Vasaskolans estetiska program
Temat genus kan ge inspiration till berättande bilder men också orsaka viss prestationsångest när motivet ska värkas fram. När arbetsprocessen tar avstamp från ett annat håll kan dock vad som helst hända med bildberättandet. Därför fick avgångseleverna på bild- och forminriktningen på Vasaskolans estetiska program undersöka hur kollaget som arbetsmetod kan frigöra nya vägar till motivet. Att klippa bilder ur tidningar och klistra upp dem på ett papper tvingar en till att förhålla sig till bildernas storlekar i relation till varandra. Då ändras både kontext och perspektiv.
Några elevröster:
Jag ville framföra kvinnors förtryck genom tiderna och skönhetsindustrins järngrepp på oss. Därför är det en man som håller i en kvinnas ansikte.
En gammaldags fotogenlampa symboliserar dels de gamla traditionerna, dels att kvinnan ska vara ”ljuset i mitt liv”.
Jag jobbade med ett personligt perspektiv som handlar om hur kvinnlig identitet ofta formas/begränsas. Blommorna och fjärilarna kan ses som symboler för femininitet.
Kollagen har överförts till duk och oljemåleri. I målningarna syns hur tvånget att använda andras bilder till att skapa nya motiv lyfter berättandet till det oväntade. Här har skapats drömlika surrealistiska bilder som lämnar tolkningen fri.
Deltagare:
Amanda Angermund
Ellen Arvin
Signe Backlund
Lisa Burman
Armando Campos
Jolene Carlsson
Maja Dalborg
Nevada Duarte
Sara Ekström
Sebastian Eng
Klara Ericsson
Lia Frost
Gustav Gyllenskepp
Frida Hallgren
Tuva Hedqvist
Ruby Hillnor
Trine Huutonen
Nelly Jansson
Alva Jäder
Ängla Konradsson
Ellen Kronberg
Malin Larsson
Tuva Löfberg Hjort
Oliwer Martinsson
Linn McGougan
Alexandra Nilsson
Noela Rabuco Lira
Smilla Schagerström
Hanna Skog
Ida Stenmark
Isabelle Stolpe
Lisa Ståhl
Julia Tjernberg
Information
- 25 mars 2026–19 april 2026
- Kostnadsfritt
- Länsmuseet Gävleborg