Kontakt

Kan vi hjälpa dig på något sätt, har du synpunkter på vår verksamhet eller kanske goda idéer för samverkan? Välkommen att kontakta oss! 

Kontaktuppgifter

Telefon och e-post:

Växel: 026-65 56 00

Bokningar: bokning@xlm.se
Faktarum och arkiv: faktarum@xlm.se
Museibutiken: butiken@xlm.se
Bildbyrån: bildbyran@xlm.se
Samlingarna: samlingarna@xlm.se

Besöks- och postadress:

Länsmuseet Gävleborg
Södra Strandgatan 20
802 50 Gävle


E-post: 
lansmuseetgavleborg@xlm.se

Faktureringsadress:

fakturaservice@xlm.se

Observera att 30 dagars betalningsvillkor gäller vid fakturering.

Organisationsuppgifter:

Organisationsnr 885000-7413
VAT-nr SE885000741301
Bankgiro 507-0503
IBAN SE41 8000 0810 3490 3944 7355
Bankens BIC SWEDSESS  

Kontakta oss

Museichef

Hans Lindholm Öjmyr
Museichef
026-65 56 01
hans.ojmyr@xlm.se
Övergripande museifrågor

Ekonomi

Christina Bergman
Ekonomihandläggare
026-65 56 14
christina.bergman@xlm.se
Fakturafrågor

Arkeologi

Maria Björck
Avdelningschef
Kulturmiljö / arkeolog
026-65 56 45
maria.bjorck@xlm.se
Förhistoria, utredningar/inventeringar

Inga Blennå
Arkeolog
026-65 56 73
inga.blenna@xlm.se
Förhistoria, utredningar/inventeringar

Frida Löjdström
Arkeolog
026-65 56 11
frida.lojdstrom@xlm.se
Förhistoria, utredningar/inventeringar

Kerstin Westrin
Antikvarie / arkeolog
073-593 71 52
kerstin.westrin@xlm.se
Förhistoria, utredningar/inventeringar

Byggnadsvård

Daniel Olsson
Byggnadsantikvarie
026-65 56 72
daniel.olsson@xlm.se
Kontaktperson för: Ovanåker, Ljusdal, Nordanstig, Hudiksvall, Bollnäs, Hälsingegårdar.

Ulrika Olsson
Byggnadsantikvarie / programansvarig
026-65 56 34
ulrika.olsson@xlm.se
Kontaktperson för: Gävle, Ockelbo, Sandviken, Hofors, Söderhamn

Föremål, konst och foto

Anki Börjeson
Avdelningschef
Samlingar och digital kommunikation
026-65 56 75
anki.borjeson@xlm.se
Föremålssamling, fotosamling

Kristina Lindkvist 
Intendent konst och formgivning
026-65 56 03
kristina.lindkvist@xlm.se
Konstsamling

Sofia Hedén
Arkivarie
026-65 56 27
sofia.heden@xlm.se
Arkiv och bibliotek

Utställningar, program och pedagogik

Ingela Broström
Avdelningschef publik verksamhet
026-65 56 66
ingela.brostrom@xlm.se
Utställningar

Ingela Jönsson Linke
Konstpedagog
026-65 56 67
ingela.j.linke@xlm.se
Pedagogik, barn- och ungdomsverksamhet

Richard Schill
Kulturmiljöpedagog
026-65 56 76
richard.schill@xlm.se
Kulturmiljöpedagogik, barn- och ungdomsverksamhet

Ulrika Olsson
Programansvarig
026-65 56 34
ulrika.olsson@xlm.se
Programverksamhet

Kommunikation

Jonas Westlund Medieproducent
026-65 56 70
jonas.westlund@xlm.se
Film, sociala medier

Kundservice, butik och kafé

Eva Österberg
Samordnare Kundservice
026-65 56 33
eva.osterberg@xlm.se
Museibutik, reception

 

Elisabet Olinder
Kaféansvarig
026-65 56 71
elisabet.olinder@xlm.se
Kafé, reception

Transport och leverans

Jonas Ullberg
Museitekniker
026-65 56 74
jonas.ullberg@xlm.se